Piszesz do szuflady? Lepiej… załóż blog!
Skończyłeś kurs pisarski, masz notes wypełniony opowiadaniami, albo w Twojej głowie siedzi od dawna pomysł na powieść? Wiesz jednak, że to jeszcze nie czas, by starać się o wydanie książki, ale z drugiej strony pisanie do szuflady Cię już nie satysfakcjonuje. Może założysz blog?
To wcale nie jest szalony pomysł. Przecież pisanie blogu daje mnóstwo korzyści.
Budujesz wokół siebie społeczność.
Kiedy piszesz do szuflady, a efekty Twojej twórczości znają co najwyżej najbliżsi, łatwo o zniechęcenie. Brakuje Ci interakcji z czytelnikiem, nie wiesz, jakie emocje wzbudzasz. Gdy prowadzisz blog, tworzysz wokół siebie społeczność, przyciągasz i angażujesz ludzi. Im większa społeczność tym więcej osób trafia na Twoją stronę, czyta Twoje teksty. Im więcej czyta – tym więcej komentuje. Im więcej komentuje, tym więcej dzieli się z innymi informacją o Tobie – ciekawym autorze. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na self-publishing, łatwiej będzie Ci dotrzeć do osób zainteresowanych kupnem Twojej książki.
Masz większą motywację.
Jeśli już wiesz, że Twój blog ma swoich czytelników, zwiększa się motywacja, by pisać regularnie. Nie chcesz ich zawieść, starasz się publikować co najmniej raz w tygodniu. Wiesz, że oni czekają na Twoje teksty. Nawyk regularnego pisania wchodzi Ci w krew, co jest niezmiernie ważne w pracy każdego pisarza.
Dyskutujesz z czytelnikami.
Możesz na bieżąco rozmawiać ze swoimi czytelnikami, wiesz, co ich interesuje, o czym chcieliby przeczytać, a także… jakie uwagi mają do Twoich tekstów. Przyjęcie krytyki nie jest łatwe, ale konstruktywna krytyka to nieodzowny element rozwoju Twojego warsztatu pisarskiego. Po wydaniu książki będziesz musiał zmierzyć się z opiniami i recenzjami, nie zawsze przychylnymi. Do zaprawienia się w boju, kontakt z krytycznymi uwagami czytelników blogu, jest bardzo istotny!
O czym pisać?
Są dwie szkoły. Pierwsza mówi – absolutnie nie publikuj nawet fragmentów swojej książki. Pisanie blogu różni się od pisania książki. Musisz pamiętać o seo (optymalizacja treści pod wyszukiwarki), śródtytułach, leadach itd. Podobno z tego nie da się złożyć książki.
Druga mówi – pisz na blogu swoją książkę. Publikuj kolejne rozdziały lub opowiadania. Zmierz się z krytyką. Rozkochaj w swych tekstach czytelników. Wybór należy do Ciebie.
Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, Twoich czytelników będzie interesowała również bardziej prywatna strona Twojego życia. Nie znaczy to, że masz dzielić się z nimi intymnymi szczegółami, ale wpisy dotyczące Twoich rytuałów podczas pisania, radzenia sobie z kryzysem twórczym, przygotowaniami do publikacji, będą dla nich ciekawe.
Na koniec trochę techniki
Blog możesz założyć zarówno na platformie z bezpłatnym, jak i płatnym hostingiem. Jeśli skorzystasz z gotowych rozwiązań, blog będzie gotowy w kilka chwil.
Pamiętaj, aby dobrze wybrać domenę. Powinna być prosta do zapamiętania i do zapisania. Im krótsza, tym lepsza. Najbardziej zachęcam do wybrania domeny, która będzie Twoim imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu wzmocnisz swoją markę i rozpoznawalność w sieci. Koniecznym elementem strony powinna być zakładka biograficzna („o mnie” lub „o autorze). Nie bądź anonimowy! Daj się poznać czytelnikom! W ten sposób będą się z Tobą identyfikowali, staną się bardziej lojalni, a Ty bardziej wiarygodny. Przygotowując tekst do tej zakładki pamiętaj, że najważniejsza jest autentyczność. Nie próbuj stworzyć nierzeczywistego obrazu siebie. To jaki jesteś i co robisz, opisane w angażujący sposób, sprawi, że internauci chętniej nawiążą z Tobą kontakt i na dłużej z Tobą pozostaną.
Nie utrudniaj odbiorcom czytania Twoich tekstów. Pamiętaj, że wygląd blogu i łatwość czytania postów jest kluczowa. Ja uciekam ze stron, które mają ciemne tło i małą białą czcionkę. Tło postów powinno być jasne, czcionka odpowiednio duża i ciemna.
Jak widzisz, gdy skończysz kurs pisarski i chcesz pisać, masz pomysł i wenę, możesz to robić również na blogu. To doskonałe miejsce, by szlifować warsztat.
A może już masz swój blog? Jeśli tak – zostaw proszę link w komentarzu, chętnie zajrzę! Jeśli nie – napisz, co Cię powstrzymuje?
Joanna Cieślak – Ospalska autorka, blogerka (www.positivemind.pl), od kilkunastu lat pracuje z mediami oraz dla mediów. Jest pasjonatką personal brandingu oraz tworzenia marki własnej.
Przeczytaj także:
8 znaków, że będziesz wielkim pisarzem
magdalena
1 czerwca 2016 at 16:29https://bzdurantycznie.blogspot.com/
życzę w miarę znośnej lektury 😉
Joanna Cieślak-Ospalska
2 czerwca 2016 at 21:05Magdalena, dziękuję, chętnie zajrzę!
Dominika
6 lutego 2017 at 15:29Dziękuję za te tekst. Dodał mi odwagi, żeby wyjść z pisaniem do ludzi! Zabiorę się za to zaraz po sesji, a potem koniecznie wrócę pochwalić się efektem
Pozdrawiam!
Agnieszka
15 lutego 2017 at 16:33Bardzo dziękuję za ten tekst. Przeczytałam także dosyć dużą ilość polecanych przez Was książek pt.”Jak pisać” i muszę przyznać, że naprawdę dodały “kopa” do działania. Dopiero co założyłam mój blog, ale mam już kilka wpisów, nie jestem jeszcze na tyle gotowa by dodać pierwsze opowiadanie i trochę zajmie zanim się przestawię na tryb publikacji dzieł.
https://niepiszedoszuflady.blogspot.com
Skinny
6 stycznia 2018 at 22:15Zapraszam do mnie: https://www.skinnywords.pl/
Dobra Mama
4 kwietnia 2018 at 12:11A ja zapraszam na swój blog https://piszacamama.5v.pl/
Dora
9 września 2018 at 01:19Bardzo budujący i przydatny tekst.
Zapraszam do siebie na fb.
https://www.facebook.com/Opowieści-spod-pierzyny-2127943127422385/
Ela
3 kwietnia 2019 at 15:54Wow… Motywuje <3 Może jednak przekonam się do pomysłu założenia bloga :3
Andrzej
3 kwietnia 2019 at 20:28Liczę na konstruktywną krytykę
https://romanszyciaismerci.blogspot.com
K
27 kwietnia 2022 at 00:21Super
ewima
30 sierpnia 2019 at 13:44Tylko ja pisze w taki sposób , że mam wątpliwości by ktoś chciał to czytać bo ja pisze eseje chociaż zaczynałam od bajek i opowiadań jak miałam skończone 12 lat. Próbowałam swą twórczość zmienić , wrócić do początków swej twórczości tylko w bardziej dojrzały sposób , ale czułam , że się duszę zabijam swój naturalny talent i potencjał. A jednocześnie pragnę rozwijać swój talent , ale jestem realistką i nie przywiązuje do tego takiej wagi. Mimo to pisać nie przestanę bo jest to dla mnie jak powietrze.
Michał
20 listopada 2019 at 13:02Oczywiście warto spróbować, może coś fajnego z tego wyjdzie oczywiście;) Trzeba na pewno zadbać nie tylko o ciekawość tekstu, ale też i o poprawność stylistyczną ortograficzną, zawsze warto sprawdzić dwa razy test. Także tu może wam pomóc edytor tekst https://editor.goodwrite.it/ który sam poprawia błędy
Amelia
28 grudnia 2020 at 23:59Dopiero teraz zauważyłam ten tekst i mam nietypowe pytanie… Mam 15 lat, piszę od 3 i zastanawiałam się nad założeniem bloga, bo kiedyś pewna strona, na której wcześniej dodawałam swoje wypociny tak jakby przechodziła “ciężki okres”, a dodając jakieś opowiadania czuję, jakby nikt tego nie czytał. Mam jakieś szanse, żeby zdobyć jakieś grono czytelników, pomimo tak młodego wieku?