Ogólnopolski konkurs literacki “1920”
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w konkursie pisarskim.
Konkursem, pod symbolicznym hasłem „1920”, chcemy zachęcić do stworzenia literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Niezwykłych, bo odrodzona po ponad stu latach zaborów Polska, musiała zmierzyć się z niełatwym zdaniem obrony i utrzymania swojej obecności na nowych mapach świata.
Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, zachęcamy, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.
MASZYNA DO PISANIA JEST PARTNEREM MERYTORYCZNYM KONKURSU
Objęliśmy konkurs patronatem merytorycznym, a to oznacza, że będziemy nie tylko motywować Was do pisania, ale też podzielimy się wiedzą. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy cykl wykładów, jak napisać dobry tekst osadzony w realiach historycznych.
Waszym nauczycielem będzie Przemysław Semczuk – pisarz, dziennikarz, publicysta, autor reportaży.
JAK NAPISAĆ DOBRY TEKST Z HISTORIĄ W TLE? CYKL WYKŁADÓW PRZEMYSŁAWA SEMCZUKA
Napiszmy opowiadanie! Powiecie – nic trudnego. Przecież to najprostsza forma literacka. A jeśli akcja ma się toczyć w 1920 roku? Z doświadczenia wiem, że opowiadanie retro to niełatwe zadanie. Moim zdaniem każde opowiadanie, nawet to współczesne, jest trudniejsze niż powieść. Wiecie dlaczego?
Pomyślałem, że opowiem o tym i podzielę się z Wami doświadczeniem. W końcu napisałem już jedenaście powieści i kilkaset reportaży. Sporo z nich dotyczyło wydarzeń historycznych, sprzed wielu dziesięcioleci. Stąd wiem na jakie trudności natraficie.
Spotkamy się trzy razy.
Na pierwszym spotkaniu online, opowiem o wyborze tematu i o pomysłach na fabułę. Bo nie każdy pomysł się nadaje. Powiem o tym, jaki gatunek wybrać. Czy ma to być romans, opowiadanie historyczne, kryminalne, fantastyczne. A może jeszcze inne. I zdradzę gdzie szukać materiałów, szczególnie teraz gdy ograniczamy kontakty i wychodzenie z domu. Czyli research w pigułce.
Na drugim, omówię bohaterów. Dobrych i złych. Tych głównych i drugoplanowych. A przede wszystkim powiem ilu powinno ich być. Czy lepszych jest dwóch czy dwudziestu dwóch.
Na trzecim spotkaniu powiem co wpleść w treść, zrymowało się nawet, aby było ciekawie i emocjonująco. Bo słowa muszą przywoływać skojarzenia, które budzą wyobraźnię czytelnika. Jak budować dialogi i czy potrzebny jest opis. Czyli warsztat pisarski.
Pewnie będziecie mieć sporo pytań. Jestem do Waszej dyspozycji. Pod koniec każdego spotkania odpowiem, podpowiem, doradzę. Po to spotykamy się online, by w razie wątpliwości każdy mógł zadać pytanie. W końcu o to chodzi by Wasze opowiadania były jak najlepsze. Warto się postarać, bo najlepsze teksty trafią do zbioru, który zostanie wydany przez Niepodległą. A zatem do roboty!
Zapraszam,
WYKŁADY ONLINE
14 lipca, godz. 20:00 – Jak wybrać dobry temat i gdzie szukać materiałów?
OBEJRZYJ WYKŁAD >>
15 lipca, godz. 20:00 – Konstrukcja bohaterów pierwszo i drugoplanowych.
OBEJRZYJ WYKŁAD >>
16 lipca, godz. 20:00 – To słowa budzą wyobraźnię Czytelnika. Zainteresujmy go od pierwszego wersu.
OBEJRZYJ WYKŁAD >>
Udział w wykładach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.
Liczba miejsc jest ograniczona – w wykładzie może uczestniczyć jednocześnie do 100 osób.
Jeśli nie spotkamy się w wirtualnej sali wykładowej, będziecie mogli obejrzeć wykład w późniejszym czasie.
Do wirtualnej sali wykładowej dostaniesz się przez ten link: https://zoom.us/j/94393615205
Podaj ID spotkania: 943 9361 5205
i poczekaj na rozpoczęcie wykładu.
Po zakończeniu wykładu będzie można porozmawiać z prowadzącym, zadawać pytania osobiście bądź na czacie.
Organizator konkursu również przygotował bazę materiałów – artykułów, tekstów źródłowych z okresu wojny polsko-bolszewickiej, kronik sprzed stu lat, które z pewnością ułatwią Wam pracę.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ >>
DEADLINE I NAGRODY
Na napisanie tekstu w dowolnej formie macie czas do 31 sierpnia 2020 roku (termin nadsyłania prac został przesunięty z 15 sierpnia). Może to być opowiadanie kryminalne, szpiegowskie, obyczajowe, tekst z humorem lub dreszczykiem, a nawet romans. Jeśli chodzi o gatunek, nie ma ograniczeń. Można napisać klasyczne opowiadanie, jak również tekst stylizowany na reportaż czy list. Można dać upust wyobraźni albo oprzeć się na faktach historycznych i przywołać prawdziwe wydarzenia oraz postaci.
Jest tylko jeden warunek – tekst musi opowiadać o roku 1920 i nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Wskazane jest, aby tekst odnosił się zwłaszcza do wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką i Bitwą Warszawską.
Teksty należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl.
Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.
Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne: do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Najlepsze prace mogą trafić do antologii pokonkursowej, która ukaże się w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką: 18 marca 2021 roku.
WYKŁADY PRZEMYSŁAWA SEMCZUKA
organizator konkursu: Biuro Programu Niepodległa
partner: Fundacja KGHM Polska Miedź
partner merytoryczny: Maszyna do pisania
partner medialny: Portal Kryminalny oraz Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu
współpraca: Czytam, bo lubię