Dagmara Andryka “Tajemnice Mille”
Prószyński i S-ka, 2018
Po publikacji reportażu Marty Witeckiej o Mille miasteczko staje się obiektem zainteresowania turystów, a historia przez nią opisana inspiruje filmowców. W miasteczku pojawiają się scenarzyści, producent i polska gwiazda filmowa odnosząca sukcesy w USA. Mieszkańcy zachłystują się popularnością, ale przy okazji tracą czujność i ujawniają rzeczy, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Pewnego poranka znaleziono nad rzeką zwłoki. To kobieta ubrana na czerwono. Kim jest ofiara? Dlaczego zginęła?
Mille pojawia się na ustach całej Polski. Zabójstwo budzi ogromne zainteresowanie opinii publicznej, a naciski “z góry” sprawiają, że sprawca musi zostać szybko złapany i przykładnie ukarany. Wśród podejrzanych są mieszkańcy, goście ze świata filmu i sama Witecka. Wszyscy mają motyw. Mroczna atmosfera Mille powraca…
źródło opisu: https://www.proszynski.pl/
Dagmara Andryka absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia jest filozofem. Autorka opowiadań, wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania (Wrocław 2009). Miłośniczka Szwecji i języka szwedzkiego. Kocha kino, szczególnie twórczość Ingmara Bergmana.
Absolwentka kursu “Powieść kryminalna” i “Druga Strona Kryminalnej Fikcji”
(fot. K. Górna)
Co Dagmara mówi o sobie?
Przeczytajcie
- Kiedy byłam dzieckiem, chciałam zostać:
Nauczycielką, ponieważ uwielbiałam prowadzić dziennik i uczyć mojego młodszego brata Daniela.
Ale on, jak tylko trochę podrósł, nie chciał dłużej odrabiać lekcji, więc finalnie zniechęciłam się.
- Moje źródło inspiracji to:
Trudne pytanie, bo… chyba wszystko. Wszelkie wiadomości, rozmowy z ludźmi (nawet dopiero poznanymi), dyskusje z przyjaciółmi, analizy filmów i książek. Jednym słowem wszystko może mnie zainspirować. Jeśli tylko za pierwszą myślą pójdzie kolejna, to może coś z tego pojawić się w książce.
- W mojej książce najbardziej lubię:
Tajemniczość i nieoczywistość. To cel, który mi przyświeca: nic nie może być takie jak nam się wydaje.
- Dla przyjemności czytam:
Wszystko czytam dla przyjemności. Nawet jak są to czasem nudne materiały, bądź opracowania do trudnego wątku nad którym pracuję, to te przygotowania sprawiają mi finalnie dużo przyjemności.
- Gdybym mogła zostać bohaterem książki, byłabym:
Muminkiem.
- Długopis czy klawiatura?
Klawiatura – dłuższe formy tylko tak, ale długopisem zapisuję notatki w specjalnym notesie, który zawsze mam przy sobie.
- Moje największe pisarskie marzenie:
Chciałabym kiedyś, za kilka lat żyć z pisania. No cóż … marzyć każdy może.
- Książka, ebook, czy audiobook?
Książka w domu, ebook na wakacjach, audiobook w podróży. Wszystkie formy lubię i chętnie korzystam.
- Moje nieliterackie hobby to:
Film i gry planszowe. Film, każdy oprócz komedii romantycznych, a moja ulubiona gra planszowa to Osadnicy z Catanu. Gramy w nią z przyjaciółmi, we wszystkie dodatki na raz :), spędzając przy tym długie godziny, oczywiście wiele przy tym rozmawiając, nie tylko o surowcach do wymiany.
- Sukces to dla mnie:
Jeśli w życiu robimy to co lubimy. Wtedy wszystko jest przyjemnością.
- Na kolacje poszłabym z:
Moją rodziną i przyjaciółmi. Najlepiej, jak byśmy w całym gronie usiedli przy jednym wielkim stole. Zgranie wszystkich terminów jest w tej chwili niemożliwe, niestety. A najbardziej bym chciała, by dołączyli do nas nieżyjący już dziadkowie z obydwu stron. Wiele bym dała, by z nimi porozmawiać.