Ewa Pągowska, “Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”
Wydawnictwo Znak, 2020
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskich gabinetów i szpitali psychiatrycznych?
Psychiatria przez lata była uznawana za czarną owcę medycyny. Wciąż zresztą budzi wiele kontrowersji, a osoby z zaburzeniami psychicznymi mierzą się z krzywdzącymi stereotypami.
Ewa Pągowska rozmawia z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii.
Nie unika trudnych tematów, takich jak psychiatria sądowa, psychopatia czy zaburzenia seksualne. Pyta o stosowanie elektrowstrząsów i psychodelików w leczeniu pacjentów. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach o złych warunkach panujących w szpitalach i faszerowaniu dzieci lekami bez zgody rodziców.
Premiera: 28 października 2020 r.
Co Ewa mówi o sobie?
Przeczytajcie
- Kiedy byłam dzieckiem, chciałam zostać…
aktorką. Zresztą w pewnym momencie próbowałam to marzenie spełnić – studiowałam przez rok w łódzkiej Filmówce.
- Moje źródło inspiracji to…
rozmowy.
- W mojej książce najbardziej lubię…
nadzieję. Jak słyszałam od czytelników, książka ją daje.
- Długopis czy klawiatura?
klawiatura. Wyjątkiem są listy rzeczy do zrobienia (mam do tego specjalne zeszyty), bo wykreślanie kolejnych pozycji długopisem jest przyjemniejsze.
- Moje największe pisarskie marzenie…
umieć odpowiadać historie dla dzieci tak jak Rowling.
- Sukces to dla mnie…
kiedy człowiek czuje, że jest na właściwym miejscu.
- Książka, ebook, czy audiobook?
Zdecydowanie książka.
- Moje nieliterackie hobby to
Tai Chi i planszówki.
- Dla przyjemności czytam
kryminały i literaturę dziecięcą.
- Gdybym mogła zostać bohaterem książki, byłaby to…
Pippi Langstrumpf. Chciałabym mieć jej radość życia i optymizm.
- Na kolację poszłabym z…
gromadą bliskich osób i nie byłaby to kolacja tylko wielka i długa biesiada. Im dłużej trwa pandemia, tym biesiada w moich marzeniach jest większa, dłuższa i liczniejsza.
O mnie w 5 zdaniach
Skończyłam handel zagraniczny, studiowałam aktorstwo, dziennikarstwa uczyłam się sama. Od 20 lat pracuję w mediach – jako autorka tekstów, redaktorka, wydawczyni i pogodynka – w radiu, prasie, internecie i telewizji. Współpracuję m.in. z „Wysokimi Obcasami”, „Wysokimi Obcasami Extra”, „Focusem”, „Urodą Życia”, „Elle” i „My Company”. Najbardziej lubię robić wywiady z ludźmi, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie (zwykle jest to medycyna lub psychologia). Wierzę w evidence-based medicine, to, że każdy tekst da się skrócić, a prasa jeszcze się odrodzi