Klaudiusz Szymańczak, Mroczny świt

mroczny świt

Klaudiusz Szymańczak, Mroczny świt

Wydawnictwo Literackie,  2020


O książce “Mroczny świt”

Stany Zjednoczone. W luksusowym apartamencie na Manhattanie zostaje znalezione ciało prokuratora. Ślad po nakłuciu, nacięcie na czole, lalki starannie ułożone na fotelu i muzyka klasyczna w tle – oto niecodzienne okoliczności jego śmierci. Dochodzenie prowadzą John Slade, agent FBI o polskich korzeniach, oraz Karen Lee, mająca bacznie obserwować swojego partnera. Wkrótce sprawy zaczynają się komplikować, giną kolejni pracownicy federalni, a śledczy dostrzegają, że każdemu z morderstw towarzyszy zagadkowy szczegół związany z Polską. Tylko co łączy zabójstwa, muzykę Krzysztofa Pendereckiego, swastykę i Nóż w wodzie Romana Polańskiego?

Polska. Nadkomisarz Robert Laurentowicz prowadzi sprawę siatki przestępczej odpowiedzialnej za nagrywanie i rozprowadzanie brutalnej pornografii dziecięcej. Tropy prowadzą do Gdańska, gdzie w domu dla księży emerytów mieszka były proboszcz, w przeszłości związany z Solidarnością. Duchowny, posądzony niegdyś o molestowanie dziewczynki, nigdy nie został skazany, zaś jego oskarżyciel musiał wyjechać z kraju. Laurentowicz zaczyna jednak coraz wyraźniej dostrzegać, że trwające śledztwo może przybrać bardzo nieoczekiwany zwrot.

Równie zaskakujący jak nagłe zniknięcie Slade’a, który wydaje się być kluczem do powiązania tych obydwu spraw…

[opis: Wydawnictwo Literackie]

Klaudiusz Szymańczak, rocznik ’78. W przeszłości pruszkowski policjant. Służbę przerwał ze względu na studia politologiczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW, a potem amerykanistyczne. Od 2008 roku właściciel szkoły językowej Speak&Spell i nauczyciel angielskiego. Pracował w branży IT, pisał felietony m.in. dla Wirtualnej Polski. Nieustannie się dokształca: obecnie studiuje filozofię na University of London. Jest miłośnikiem historii i kultury USA, co zaowocowało kilkoma podróżami, m.in. do Teksasu, Illinois, Wisconsin czy Nowego Jorku. Część miejsc, które zwiedził, stało się tłem wydarzeń w jego debiutanckiej powieści pt. „Negatyw”.Od ponad dwudziestu lat jest wielbicielem twórczości Depeche Mode, od niemal dziesięciu – także Johnny’ego Casha. Od zawsze miłośnik sztuki nowoczesnej i rysunków z „New Yorkera”, jak również ciemnego piwa, espresso, sportów siłowych i bulterierów oraz starych amerykańskich filmów.

W 2018 r. nakładem wydawnictwa Burda Książki ukazała się jego debiutancka książka “Negatyw”.
26 lutego 2020 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się kolejny kryminał “Mroczny świt”.

Fot. Weronika Ławniczak


Co Klaudiusz mówi o sobie?

Przeczytajcie :)

  • Kiedy byłem dzieckiem, chciałem zostać:

chyba kimś kto pomaga innym.

  • Moje źródło inspiracji:

Kino i życie codzienne.

  • W mojej książce najbardziej lubię:

Tytuł, ponieważ sam go wymyśliłem a wydawnictwo nie zmieniło.

  • Dla przyjemności czytam:

New Yorkera.

  • Gdybym mógł zostać bohaterem książki, byłbym:

Nie wiem, naprawdę.

  • Długopis czy klawiatura?

Długopis do notowania pomysłów, do pisania tylko klawiatura.

  • Moje największe pisarskie marzenie:

Napisać opowiadanie dla New Yorkera.

  • Książka, ebook, czy audiobook?

Nie ma znaczenia, ale ostatnio audiobook robi furorę.

  •  Moje nieliterackie hobby to:

Komputery.

  • Sukces to dla mnie:

Dojście do celu, nieważne jakiego.

  • Na kolacje poszedłbym z:

Charlesem Bukowskim.

 

Klaudiusz Szymańczak o sobie:
Na co dzień z głową w chmurach, ale stopami na ziemi. Fan brytyjskiej grupy Depeche Mode, skeczów Monty Pythona. Mąż, ojciec, nauczyciel angielskiego i miłośnik starych niskobudżetowych horrorów i gier wideo.

CLOSE
CLOSE