Pisarskie wyzwanie Małgorzaty Wardy – tydzień 4
W tym tygodniu zajmiemy się punktami zwrotnymi, które wywrócą świat bohatera do góry nogami i wymuszą na nim zmianę dotychczasowego życia. Zabieramy się do pracy!
autorka literatury obyczajowej, dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia, a w 2016 roku odebrała Grand Prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”.
ZACZYNAMY
TYDZIEŃ 4
Aby historia była ciekawa, muszą się w niej znaleźć punkty zwrotne. Czym one są? To wydarzenia, wywracające świat Waszego bohatera do góry nogami. Dla ułatwienia posłużę się przykładem znanej opowieści, jaką jest „Harry Potter”. Poznajemy Harry’ego jako chłopca o zdolnościach magicznych, zamieszkującego komórkę pod schodami wujostwa. Pierwszym punktem zwrotnym historii jest list ze szkoły magii, zapraszający Harry’ego do przyjazdu do Hogwartu. Dla małego czarodzieja od tej chwili rozpoczyna się wielka przygoda i zupełnie nowe życie!
Jeśli wciąż nie do końca wiecie, czym jest punkt zwrotny, posłużę się innymi przykładami: pisząc o ciężkiej chorobie – punktem zwrotnym prawdopodobnie będzie diagnoza, szokująca bohatera i wymuszająca na nim zmianę życia. W innych opowieściach punktem zwrotnym może być informacja o spadku, która pchnie bohatera do podróży, osadzenie w więzieniu, możliwość wyjazdu do innego kraju, wygrana w totolotka albo przypadkowe ujrzenie sceny morderstwa.
Punkt zwrotny wywraca świat bohatera do góry nogami i wymusza na nim zmianę dotychczasowego życia. To zaproszenie do nowej przygody albo nowej, strasznej rzeczywistości. Oczywiście decyzja, jak potoczy się historia, zależy tylko od Was.
Musicie wiedzieć, że dobra książka składa się z wielu punktów zwrotnych, jednak na początek wystarczą Wam dwa – rozplanujcie je tak, aby jeden punkt znajdował się dość blisko początku i właściwie otwierał Waszą historię, a drugi umieśćcie mniej więcej w jej środku.
Ćwiczenie
Stwórzcie przynajmniej dwa punkty zwrotne dla swojej opowieści. Jeśli uda się Wam znaleźć ich więcej, będzie to z korzyścią dla tekstu.
Teraz zbierzcie notatki z poprzednich wyzwań i spróbujcie rozpisać fabułę opowiadania/powieści przynajmniej na jedną stronę tekstu. Szczegółowo odpowiedzcie na pytania:
– kim jest bohater,
– kim jest antagonista,
– jak będą wyglądały punkty zwrotne i co zmienią w życiu Waszego bohatera.
Nie bójcie się, jeśli tekst nie brzmi tak, jak sobie to wyobrażaliście. Pamiętajcie, że trening czyni mistrza.
TYDZIEŃ 1 – PRZEJDŹ DO WYZWANIA >>
TYDZIEŃ 2 – PRZEJDŹ DO WYZWANIA >>
TYDZIEŃ 3 – PRZEJDŹ DO WYZWANIA >>
Zapraszamy na kursy pisarskie:
“W kobiecym kręgu” kurs pisarski dla kobiet ONLINE – zobacz program kursu >>
“Podstawy pisania” ONLINE – zobacz program kursu >>
“Podstawy pisania” GDAŃSK – zobacz program kursu >>
“Wywróć świat do góry nogami – napisz powieść” kurs dla średniozaawansowanych ONLINE – zobacz program kursu >>
kurs pisania prozy dziecięcej i młodzieżowej “Sprawdź, dokąd prowadzi królicza nora” ONLINE – zobacz program kursu >>